Ano, ale jak jim předcházet?
V každodenní praxi dochází k řadě mezilidských konfliktů, mnohdy naprosto zbytečných. Jde o konflikty mezi obchodními partnery, kolegy i mezi manažery a spolupracovníky. Samozřejmě se nám nevyhýbají ani v osobním životě.
Bohužel často vycházejí jen z nedorozumění, kdy dva lidé mají na jednu věc jiný názor, chcete-li – pohled. Zjednodušeným příkladem je známá situace s poloprázdnou či poloplnou sklenicí. Jedna situace, dva pohledy a někdy zbytečný názorový konflikt.
„Proč tyto zbytečné konflikty vznikají?“
Na začátku je odlišný pohled na stejnou situaci. Věc zcela přirozená, tedy měla by být. Ke konfliktu dojde ve chvíli, kdy jedna strana začne přesvědčovat tu druhou o správnosti svého názoru, či nesprávnosti toho druhého.
„Proč máme na stejnou situaci jiný názor?“
Protože každý z nás je jedinečný, každý má jiný profil osobnosti, který předurčuje naše preference při tvorbě názoru, podobně jako v příkladu se sklenicí. Naše preference při vyhodnocení určité situace závisí například na ochotě rychle se rozhodovat, míře detailu požadovaných informací, ochotě podstupovat riziko atd.
Dá se s tím něco dělat?
Ano, takovým konfliktům lze předcházet.
Základem je poznat svůj profil osobnosti. Tato znalost přispěje k sebepoznání nejen silných stránek, ale i našich preferencí při rozhodování. Můžeme si tak uvědomit, že někdo potřebuje informace založené na matematické přesnosti, zatímco jiného může taková přesnost obtěžovat. Někdo chce jasný plán aktivit, zatímco jiný nic takového nepotřebuje.
Uvědomění si svých preferencí a rozdílů, které v těchto preferencích máme, nám umožní předcházet zbytečným konfliktům. Díky tomu, že přijmeme fakt, že na jednu věc, mohou existovat rozdílné pohledy.