Není to jako hrající trenér?
Když mě někdo požádá o stručný popis toho, co má dělat manažer, rád používám přirovnání k trenérovi kolektivních sportů. Na tomto přirovnání se dá vysvětlit spousta věcí, které se týkají manažerské pozice.
Co je úkolem trenéra/manažera?
Takový trenér má za úkol připravit co nejlépe svůj tým, aby v zápase podal ten nejlepší výkon a uspěl. V přípravě se proto věnuje nejen individuálním členům týmu, ale pracuje i s týmem jako celkem. Pracuje jak s dovednostmi týkající se individuálních výkonů, ale i souhrou týmu a samozřejmě se zaměřuje i na motivaci. Jeho úkolem je připravit tým, aby v něm vše klapalo, jak má.
Při soutěžním zápase ale na samotné sportoviště už trenér nemůže. Nemůže aktivně zasahovat do samotné hry, může jen z lajny korigovat výkon týmu, udělovat rady či povzbuzovat. A i toto musí dělat s cílem, podpořit tým a korigovat jeho výkon. Zároveň platí, že v případě dlouhodobě špatných výsledků týmu se jako první řeší trenér.
Podobné by to mělo být u manažerů.
I oni zodpovídají za přípravu týmu na jejich „zápasy“. Měli by řešit dovednosti nejen odborné dovednosti jednotlivých členů, ale i souhru týmu. Stranou nesmí zůstat motivace. Zároveň by výkon manažera měl být hodnocený podle výkonu týmu a jeho členů.
Je pravdou, že se můžeme ve sportu občas potkat s tzv. hrajícími trenéry. Trenéry, kteří zároveň nastupují se svým týmem k zápasu. Osobně jsem to několikrát viděl ve fotbale, ale vždy jen na nejnižších výkonnostních úrovních (v tzv. pralesních ligách). Nevím o případu, kdy by se něco podobného stalo v těch nejvyšších soutěžích.
Pokud tedy platí paralela mezi trenérem a manažerem a já jsem přesvědčen, že ano, proč se tak často setkávám s hrajícími manažery? Manažery na částečný úvazek. Znamená to, že chtějí tyto týmy hrát jen „pralesní ligu“?