19. 01. 2023

Když se manažer utrhne ze řetězu

A platí to i pro politiky.

Oprášil jsem tento starší příspěvek na základě aktuálního dění v prezidentské kampani.

Původní příspěvek je starý cca 3 roky. To téma mě tenkrát hodně zajímalo, protože jsem u jednoho svého klienta sledoval konání jednoho manažera, který se lidově řečeno „utrhl ze řetězu“.

Asi jste něco podobného taky viděli, nebo to nyní sledujete v přímém přenosu v médiích. Já nechci zabrušovat do politiky a budu se držet původní linky. Ale je možné, že tam uvidíte paralely s politikou, podobně jako je vidím já.

Jak si představuji chování manažera, který se utrhl ze řetězu?

Vypadá to podobně, jako by nezkušený řidič, který nerespektuje ostatní, postrádá sebereflexi a je bez pokory potřebné při řízení auta, zasedl za volant výkonného SUV (někdy to může být i náklaďák nebo dokonce obrněný vůz) a s pocitem neohroženosti a možná i vyvolenosti se vydá všem ukázat, jak skvělý je řidič.
Vyrazí na přeplněné silnice, sešlápne plynový pedál až na podlahu a zanechává za sebou apokalypsu.

A podobné to může být právě u manažerů. Velmi hezky na to poukázal i Jan Werich, když byl dotázán, jaké to bylo být ředitelem divadla:

„Musel jsem si obléknout ředitelské sako a dávat příkazy, abych nám všem umožnil hrát divadlo. Problém by byl, pokud bych na toto zapomněl a nalezl zalíbení v dávání příkazů. Z ředitelského saka by se stala vojenská uniforma.“

Co je příčinou toho, že se nějaký manažer „utrhne ze řetězu“?

Jsem si skoro jist, že je to především díky tomu, že manažer nemá dostatečné morální zásady, které by regulovaly jeho lidské chování, potom velmi snadno přestane respektovat nejen kolegy, ale i pravidla. Zahledí se do pravomocí, zapomene na zodpovědnost a neštěstí je na světě.

Každé těžké období vygeneruje takového manažera bosse, ale firmy potřebují leadery. Zvláště v těžkých či složitých obdobích.