Klíč máte ve vlastních rukách
Každý z nás je jiný a naše jedinečnost je do velké míry definována naší osobnostní typologií. Samozřejmě nás ovlivňuje i naše prostředí a zkušenosti, ale o tom až jindy. Dnes se chci podívat právě na osobnostní typologii, která mimo jiné předurčuje, jak se chováme, jaké máme preference nebo podle čeho se rozhodujeme.
Právě rozdílné preference vycházející z naší typologie jsou často zdrojem nedorozumění, které může končit konfliktem.
Jak nedorozumnění vzniká?
Představte si například, že se rádi rozhodujete na základě faktů a ověřených postupů, zatímco kolega je vaším opakem. Rozhoduje se na základě pocitu a preferuje nové a nevyzkoušené postupy. Zatímco vy jste logicky orientováni, kolega preferuje intuici.
Oba nyní stojíte před novým nápadem, který máte společně vyhodnotit. Pokud nemáte dostatek informací a nápad otestovaný, s velkou pravděpodobností nebudete chtít rozhodnout, zatímco kolega má jasno a bude tlačit na vás, abyste mu řekli vaše hodnocení. Kolega nechápe, proč potřebujete informace, když nápad je z jeho pohledu skvělý.
Nedorozumění je na světě a pokud kolega bude naléhat, bude z toho snadno konflikt.
Naše preference v rozhodování se mohou lišit. Zatímco jedni potřebují data, jiným stačí nápad. Některým jde o výsledek, jiní výsledek oželí na úkor dobrých vztahů.
Abychom porozuměli druhým, potřebujeme rozumět sami sobě
Nemůžeme měnit sebe a ani druhé, ale existuje cesta, jak eliminovat zbytečná nedorozumění a z nich pramenící konflikty. Tou cestou je pochopení těchto rozdílů a jejich akceptace.
Jak?
Začněme tím, že budeme znát svoji typologii a své preference z ní pramenící. Budeme-li lépe rozumět sami sobě, budeme lépe chápat druhé a fakt, že mohou mít zcela odlišné rozhodovací preference.